/ Nyheder / Nye tider for EjendomDanmark

Nye tider for EjendomDanmark

EjendomDanmark rykker til nye lokaler i juli 2020. I den forbindelse har oprydningen af kælderen i de gamle lokaler gravet glemte skatte fra foreningens historie frem.

Af

En ny begyndelse står for døren. EjendomDanmark rykker videre til nye lokaler på Vester Farimagsgade i juli 2020. Derfor er den helt store oprydning nu i gang i de gamle lokaler på Nørre Voldgade, hvor flere års arbejde i disse dage bliver pakket ned og gjort klar til flytningen.

I den forbindelse har ejendommens kælder også stået for tur. Den har vist sig at indeholde mange glemte skatte fra foreningens lange historie.

I blandt flere års papirarbejde fandtes ældre dokumenter samt billeder og tegninger af foreningens smukke, gamle bygning gennem tiden.

En af disse tegninger er dateret helt tilbage til 1907, og den skal nu indrammes, så den kan være med til at pryde væggene i de nye lokaler, og dermed være med til at tage foreningens lange historie med ind i nye tider.

Her kan du se fotos fra kælderen:

Could not find post with assigned ID