/ Nyheder / Højesteretsdom om andelshaveres ansvar for skader på foreningens ejendom skaber usikkerhed

Højesteretsdom om andelshaveres ansvar for skader på foreningens ejendom skaber usikkerhed

Den 25. august 2023 afsagde Højesteret dom vedrørende spørgsmålet om analog anvendelse af lejelovens §§ 142, stk. 3 (tidl. LL § 29 stk. 10) og 149, stk. 2 (tidl. LL § 25, stk. 2) i andelsboligforhold, når andelshaver foretager forandringer i form af ombygninger og installationer i sin andelsbolig, og disse forandringer medfører skade på foreningens ejendom og/eller øvrige andelshaveres boliger.

Af

Space for text

Den 25. august 2023 afsagde Højesteret dom vedrørende spørgsmålet om analog anvendelse af lejelovens §§ 142, stk. 3 (tidl. LL § 29 stk. 10) og 149, stk. 2 (tidl. LL § 25, stk. 2) i andelsboligforhold, når andelshaver foretager forandringer i form af ombygninger og installationer i sin andelsbolig, og disse forandringer medfører skade på foreningens ejendom og/eller øvrige andelshaveres boliger.

Du skal være logget ind for at få adgang